Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Geodiverzita a hydrodiverzita
- Novinka

- Novinka
- Kompletní specifikace
- Hodnocení 0
- Komentáře 0
- Geodiverzita a hydrodiverzitaSkladem 3 ks284 Kč258 Kč bez DPH
Hlavní text této knihy představuje inventuru různých hornin a reliéfů, které určují či alespoň ovlivňují biologii krajiny. A protože byly na významných kopcích, podél řek a obecně ve členité krajině vystavěny "ikony" české a moravské národní identity - Velehrad, Pražský hrad, Karlštejn, rotunda na Řípu - je zjevné, že geodiverzita stojí i na počátku většiny kulturních hodnot naší krajiny. Druhá část knihy se zaměřuje na budoucnost: Jak bude vypadat krajina s nerovnoměrnými srážkami a delšími epizodami sucha, s vyššími průměrnými teplotami? Jsme si téměř jisti, že budoucí krajina bude potřebovat návrat ke starým technikám péče o les, tradiční starost o půdu, ale zároveň se neobejdeme bez nejnovějších technologií a experimentování se způsoby zavlažování, novými plodinami a lesními dřevinami.
Prolistujte si Obsahem nebo Ukázkou z knihy.
O autorech:
Lenka Lisá (* 1975) se v Geologickém ústavu AV ČR zabývá vývojem krajiny a společnosti ve čtvrtohorách na základě charakteristik půd v přírodních i archeologických objektech. Ve svých článcích se soustředila na vývoj říčních niv zejména Moravy a Nilu, spraše a jeskynní sedimenty a rovněž na komplexní interdisciplinární výzkum řady světových pravěkých lokalit.
Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře,religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí "za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie". V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že "svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí". Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.
Vojen Ložek (1925-2020) se v průběhu své více než šedesátileté vědecké dráhy stal mezinárodně uznávaným znalcem naší a slovenské krajiny. V roce 1948 dokončil Přírodovědeckou fakultu UK a nastoupil do Ústředního ústavu geologického. Později pracoval v kvartérním oddělení Geologického ústavu ČSAV/ČAV a od 90. let v Českém ústavu ochrany přírody/Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Byl vyhledávaným spolupracovníkem na výzkumech, přednášejícím, poradcem, oponentem a recenzentem vědeckých prací. Podstatnou část života věnoval práci v terénu, z níž těžil poznatky pro své vědecké publikace a populárně-naučné články a knihy.
Aleš Bajer (* 1975) působí na Mendelově univerzitě v Brně, kde se kromě výuky věnuje ochraně a vývoji moravské přírody a krajiny z hlediska půdních vlastností, geodiverzity a historie jejího využívání.