Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Události
18.06.2020
Oslava Kupaly 4.7. Dolní Kounice
Srdečně zveme na Oslavu Kupaly 4.7.2020 pod hradem Dolní Kounice. Kdo chce, může přijet již v pátek. Slavit budeme v sobotu, začneme dopoledne písněmi... číst celé
17.04.2020
Kurs tkaní ochranných pásů
Zájemci se mohou hlásit na miriam190@seznam.cz. číst celé
05.03.2020
Konference Nového Věku 12. a 13. 9., Olomouc
Aktuální prohlášení:  Je možné již zakoupit vstupenky, v předprodeji výhodněji: – do konce června je sleva na vstupenky 40 – 52 % (cena od 150 Kč na... číst celé
Zobrazit všechny události
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Články
  3. Dějiny
  4. Slovanská "velkomoravská" knížata
09.10.2019
Dějiny

Slovanská "velkomoravská" knížata

Morava

výpis dle knihy F.S.P.Moravičanského - Děje říše velkomoravské (1883)

Pozn: V závorce uvádím římské jméno, protože slovanská písemnost se nezachovala (co nebylo psáno latinkou, kněží spálili a jako pohanské), u pozdních jde o jméno z franských análů

Krok, někdy před Kristem, písemně nedoloženo, zachoval se nápis na skále nad Dunajem nad Vídní, psaný starosrbským nářečím, přeložil ho v 16. století velvyslanec Jeremiáš, jelikož písmo bylo podobné ruskému: Styn ovoklopien bilje jest miera zgodie Krukovie musz Markoman i breta Slovjnon....

Krok II, nedoloženo

Libuše, dcera jeho, do 76 př. n.l.

Arjovič, 76-54 př.n.l. -  u Caesara jmenován jako rex Suevorum - král Svévů (Slávů=Slovanů), u M.Orbiniho je zván Ariovist, král Markomanský a švédský

Kritažír (Critarius), 54-34 př.n.l. (žena Vlasta a zde válka Boerebisty za pomocí Přemysla z kmene Čechů proti Moravanům)

Trut, 34-12 př.n.l. - za jeho vlády římané obsadili zem až k Dunaji a zbudovali opevnění. Naši jsou římany zváni Markomani=Moravani.

Marobud, 12 př.n.l.- 20 n.l. -  absolvoval vzdělání v Římě jak píše Strabo. Tacitus píše, že Svévi=Slávi=Slované Karpaty a Bojémské hory obývají. Velej Patercul píše, že sousedy Marobudovi jsou Lygové=Lužičané=Lučané na dolním Labi, Butoni a Suomi na Baltu a Visle, Mugilané v západní Haliči, Sirbini=Srbové v Uhrách. Dle Tacita podmanil si i Langobardy. Zde je vhodné si uvědomit, že tzv. historie elegantně vytlačila Slovany, kteří Evropu odedávna obývali, když jim předky za pomocí latiny přejmenovala a za neslovanské (germánské) nazvala takto:

Germánské kmenySlovanské kmeny 
ChattiHadi (Srbi)
GotiGadi, Hadi (Srbi, Bulhaři)
OstrogótiUstutrána (Al-Masúdi - O Slovanoch)
CherusciChorvati
Helisios, Halani (Alani)Haličané
LygiiUliči (Lučani)
ManimosManábin (Al-Masúdi - O Slovanoch)
RugiiRusi
LemoviiLemkové
NemetesNěmci
HelveconasHavolané
Marcomani / MarhariMaraveni (Moravia)
Suebi (Suevi), SuobeniSlevi, Sloveni

Zdroj: Oskár Cvengrosch (Tajné dejiny Tabulka obsahuje názvy Germánů dle Tacita okolo roku 0 a vlevo na stejných místech Evropy sedící o cca 600 let později kmeny Slovanů.

Marobud vedl válku s Arminem, knížetem Cherusků=Chrovatů, na pomoc si zval římského císaře Tiberia, který mu nepomohl.

Gatulda, 20-30 n.l. - uzmul vládu. Za Marobuda byl ve vyhnanství v Gdaňsku - dle Tacita tedy byl Gothones, tj. Slovanský Godoněc a ne Němec.

Vaňo (Vannius), 23-52 - Moravičanský uvádí zajímavou poznámku od Tacita, který uvádí, že u nás mnoho pevností již stálo. Tedy, že naši předkové již hrady dávno budovali před tím, než jak uznává historie, která uznává jen písemné (tj. jen zachované latinkou) zdroje = tento hrad je poprvé připomínán v 11. století listinou pána XY. To jsem si uvědomil na prohlídce hradu Trosky, kde je pec na bronz stará 3 tisíce let. Tedy pevnost tam již tehdy musela být...

Vančo a Sudislav (Vangio a Sido), 52-68
rozdělené na východní Quadii a západní Markomanii, Tacitus je jmenuje dohromady Suevia nebo regnum Vannianum. V této době se oddělili Ošové (Slezko).

Trut II (Itacius) a Sudislav, 68-70 - Spojenci Vespasiána proti Vitteliovi u Kremony (69 n.l.), Italik také jako Marobud byl vzdělán v Římě.

Italik a Radislav, 70-80

Cimber a Radislav, 80-94 - vedli válku s Domitiánem a vyhráli (velitel Cassius), Tacitus zde jmenuje Markomany-Svévy a Sermaty, což jsou Slovanské kmeny.

Trut III (Tudrus), 94-110 - poslední z Krokovské dynastie, která byla u moci cca 170 př.n.l. až 110 n.l., tj, 280 let

Varo-brat (Varobertus), 110-130

Herj-brat (Heribertus), 130-140 - oba měli za Hadriánova klidného panování od římanů klid

Arjogost (Arjogustus), 140-160- měl od římanů klid, Antonín Pius války nevedl

Markomír (Marcomanus), 160-176- probíhaly tzv. Markomanské války 166-181 - slované byli spojeni široko daleko, bitvu u Mušova vyhráli římané, ve vinohradech se našli mince z této doby

Arjogost II (Ariogaesus), 176-200 - Moravané odmítli císařem Markem Antonínem představeného krále Furtia a svolili si Arjogosta. Válka pokračovala a Arjogost byl v Ostřihomi zajat a vykázán do vyhnanství do Egypta, kde se seznámil s Ptolemájem a jenž od něj znalosti o Slovanských krajích načerpal. Moravané podepsali mír.

Gajovomír 200-213 učinil vpád do říše římské za císaře Severa, který se penězi vyplatil. Poté, píše Cassius, že jej císař Karakala uvěznil a nechal usmrtit.

Argunt (Arguntus), 213-236 - Karakala koupil si mír od něj a přijal Kvady (Slováky) k své osobní stráži. Argunt padl do zajetí a skonal za Julia Maximina, jenž provedl výpad až k Olomouci a pak do Slezska ke Krakowu.

Atal (Attalus), 236-265 - Císař Galien se oženil s jeho dcerou Pipou. Do jeho doby spadá nález z roku 1663 z Vídeňského hradu: v rakvi ve stříbrné nádobě nalezen zlatý plíšek se slovanským nápisem. Věci v hrobu připisují se Atalovi. Je to důkaz, že Markomané nejsou Němci ale Slované - Vindové, Venéti. Vídeň se nazývala Vindobona = Vindovina tj. žijí zde Vindové/Veneti/Vandalové a i jinak zkomoleně.

Ukromír (Ucromarus), 265-275 - vedl válku proti vrahům strýce, císaře Galiena, neúspěšně, ač Milán vyplenil. Sestru Pipu se synem však zřejmě přivedl zpět na Moravu. Dácie odňata římanům.

Semnon, 275-285 - vedl neúspěšné výpady na římany. Karus poráží Markomany v Tracii.

Přimnut, 285-300- 2 války s římany

Ošinuch, 300-320 - ve spojení se Sarmaty na východě a Bavory na západě pořádal výpady na římany, poté 2x prohrál s Krispem za císaře Konstantina

Vivovar nebo Vitobor (Viduarus), 320-340 - boje s Konstantinem v Panonii

Vitrodůr (Vitrodus), 340-360

Gabin (Gabinus), 360-373 - zavraždil jej po hostině Marcelian.

Fritigil (Fritichilus), 373-393 - ve spojení se Sarmaty vpadl jako pomstu do římské říše až k Vogleji, pozdější císař Theodosius je vytlačil zpět za Dunaj. Ve spojení s římem bojoval proti Gótům.

Radegost a Fritigilga (Radogostus, Fritigildis) 393-430 (asi) - dcera Frigilda si vzala Scytha Radegosta. Padl v bojích v Itálii.

Svaten, 430-450 (asi)

Babík Valomír, 450-480 - potřel Huny / Atilova syna Dengezika a to až do Besarábie

Hořeslav, 480-483 - zajat Otakarem

Otakar (Odoacer), 483-494 - již r. 475 ovládl Řím a později i na Moravě, vládl z Ravenny. Snad pocházel z Herulů=CHerusků=Charvátů či Rugiů=Rusů. Byl úkladně zabit římským spoluvládcem Theodorichem.

Marot, 494-525 - Morava se od Theodericha odloučila. Říše tato je až po Tisu, Vesprim s Panonii, Korutany, Štýrsko, Rakousko, Bavory, Čechy, Polabští srbové, číst Slezska po Krakow. Šafařík klade příchod Čechů k nám do této doby (a s ním i oficiální historie).

Čudimír (Dithmarus), 525-545 (asi)
mstil se na Justinianovi za Otakara. Spojení Slované - Moravané, Veneti, Antové, Bulhaři dobyli Italii, Tracii, Řecko a Chersones. Zničeni byli Goti.

Svatoš, 545-580 - namísto římanů, začínají se války s Franky, kteří počínaje Chlodvíkem, přijali křesťanství a převzali po Římu roli "Impéria". Ve vojsku jsou najímáni i Avaři.

Samomír, 580-600 (asi) - pocházel z Karantanie (dnes Korutany/Slovinsko), syn Boruty. Knížata se volila z různých územních částí. Války s Bavory, s Řeky i na moři až k Tessalonice. V analech Franských první zmínky o válkách se Slávi (z toho historici usuzují, že Slované objevují až nyní ve střední Evropě... svědectví je to však jen o tom, že předtím s námi neválčili). Válka byla také s Polskem.

Boruta, 600-620 - boje s Byzancí v Istrii ve spojenectví s Lombardy, později boje s Lombardy. Boje s Bavory.

Svatoš II, 620-623 - Avaři začali se vzpouzet, jsouce dříve za nájemné vojsko bráni, nyní proti Slávům se postavil s Chánem zvaným Táto. Svatoš II padl v boji s nimi.

Samo, 623-657
Samo vytáhl z Karantanie a Avary potřel. Sáma se spálením Slovanské písemnosti nepodařilo vymazat a proto se tzv. Sámova říše přiznává, ale Sámo se prohlašuje za Franského kupce. Věc se má tak, že Sámo se narodil v dnešním Švýcarsku v Schongau, 35 km od Curychu a proto jej Fredegar nazývá Frankem - tuto tehdá slovanskou zemi později získali Frankové. Samo byl Slovan, jeden z jeho synů byl Kojeta - po něm se jmenuje Kojetín. Bojoval s Franky, později s nimi uzavřel mír.

Kojeta, 657-680 - mír s Byzancí, boje s Lombardy

Marot II, 680-700

Vladuch, 700-730- sv. Rupert dělal na Moravě misii latinského ritu a v jeho životopise je Vladuch zmíněn. Pomáhal Bulharům proti Byzanci i Saracénům.

Hormidor, 730-760 - Vivilo zaváděl latinský ritus a díky tomu se oddělilo Korutansko knížete Boruty, uznavše vládu Franků, první krok k pádu Moravy.

Samoslav, 760-796 - Avaři byli najímáni do vojska. Pomáhal Bulharům proti Byzanci Konstantinu V. i VI. Frankem Karlem Velikým přemožen a donucen přijmout křest latinského ritu. Ztraceno Štýrsko.

Lech, 796-805 - svedl úspěšné bitvy s Karlem Velikým.

Mojmír, 820-820 - než byl knížetem celé Velké Moravy, byl knížetem Nitranským. Synům jeho připisují se hrady Bošo - Bouzov, (H)Ošo - Úsov, Mojmír - Mírov. Bojoval s Bulhary.

Mojmír II, 820-848 - r. 846 provedl Ludvík Německý výpad na Moravu a tam ustavil Rastice, syna jeho bratra Hoša. Na zpáteční cestě byl Ludvík zle napaden. Na druhé straně s Bulhary mír.

Rastislav, 848-870 - ženou jeho kněžna Dalmatinská Miloslava. Přičiněním bavorského kněžstva se latinské křesťanství šířilo a národ rozdělovalo. V Panonii Privina také držel s Franky. Ludvík podnikl výpady 855 a 857. Rastislav pozval Cyrila s Metudem, aby podpořil křesťanskou liturgii v slovanském jazyce oproti franským misiím latinským. Další boje s Ludvíkem spolčeným s Bulhary r. 863. A naopak r. 869 vpád do Bavor. Zajat Karlomanem za pomoci Svatopluka a odsouzen Ludvíkem k oslepení, dožil v klášteře v Řezně.

Slavomír (Selagamarus), 870-873 - brněnské kníže, založil chrám sv. Petra r. 884

Svatopluk, 873-894 - zajat Slavomírem, na soudě se ospravedlnil jsa oklamán Karlomanem a knězem Aribem. Vedl války s Franky od r. 872 až vymohl mír r. 874

Mojmír III, 894-907 - syn Svatopluka, Čechové pod Spytihněvem se přidali k franckému Arnuflovi, s bratrem svým Svatoplukem z Nitranského knížectví měl válku, Arnulf ho osvobodil a Svatopluk se dal na řeholi na Zoboru. Spolu s Bavory a Čechy bojoval proti Maďarům, kteří původně pokojně osazeni na východě říše. Padl v bitvě u Presšburku, kde sotva vyvázl životem i nástupce Arnulfův Ludvík Dítě.

Tak padla Velkomoravská říše. Její části rozebrali Frankové, Maďaři, Poláci a Češi, jak píše Šafařík.

Kdo nezná vlastní minulost, nemá budoucnost.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vítejte na webu Slovanská Kultura CZ

Přinášíme informace ze slovanského světa, zajímavé knihy, články a věci se slovanskou symbolikou. 

Rozcestník:

Zajímavá videa najdete na našem YouTube kanále

slovanskakultura.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz