Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Události
21.08.2022
Mezinárodní akce „Diktát vítězství“ 3.9., Brno
Mezinárodní akce „Diktát vítězství“ se bude konat 3. září 2022 ve 13.00 na adrese: Křenova 67, Brno. Akce "Diktát vítězství" je plánována tak, aby př... číst celé
04.08.2022
Medžuslovjansky denj - Praga, 21.9.
21-ogo septembra 2022 bude v Pragě Medžuslovjansky denj - rabotno strěčenje i škola medžuslovjanskogo jezyka. Budemo praktično besědovati v medžuslo... číst celé
Zobrazit všechny události
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Články
  3. Dějiny
  4. Metod Nečas - My před 2000 lety
09.10.2019
Dějiny

Metod Nečas - My před 2000 lety

Metod Nečas - My před 2000 lety

Představujeme našim čtenářům velmi zajímavou knihu Metoda Nečase My před 2000 lety, vydanou 1946 v Blansku. Kniha vnáší světlo do otázky tzv. Stěhování národů a dokazuje, že je to konstrukt vymyšlený Němci teprve před 200 lety, který naši historici pod vlivem Němců převzali. Jeho důsledkem byla 2. světová válka. Kniha vyšla krátce po jejím konci.

--- aktualizace: Kniha vyšla nyní slovensky: Je možné si ji zakoupit v ešopě! ---

 

Podívejme se na některé teze.

Ještě do roku 1800, i sami Němci tvrdili, že Německo bylo osídleno Slovany, a že Římany uváděný germánský kmen Suevové, byl slovanský. Z čehož plyne, že Slované byli původními obyvateli střední Evropy. Nacionalizace v Německu v 19. století však tyto poznatky převrátila naruby.

M. Nečas se proto obrací k starým římským historikům a náležitě objasňuje, že Germánie je zeměpisné označení, které Tacitus a další nepoužívali ve smyslu národnostním, ale zeměpisném (jako dnes né všichni Evropané jsou Němci apod.). Slované byli v Německu před Němci.

Autor dokládá, že Suevové jsou Slované a ne Němci. Suev je zkomolenina Sláv, protože v latině se -sl- neužívá a tak se opisuje jako Suav či Suev nebo SCLav, případně je znám i tvar SCLaveni a dokonce i SCLabenoi. To vše jsou zkomoleniny Sláv = přibližně dnešní pojem Slovan. Že to tak je dokládá například poznámka bavorského geografa v 9. století, když uvádí množství slovanských rodů na území Tacitova Suevska, a pak si povzdechne „Suevi non sunt nati, sed seminati.“ čehož smysl je, že Slované se nemnoží po lidsku rozením, nýbrž jako obilí setím. Tato poznámka potvrzuje, že bývalí Suevi a jemu současní Slavi jsou totéž, a za druhé zdůrazňuje velkou početnost Slovanů v krajích Německa za Karla Velikého.

Autor vnáší světlo do zmatených pojmů. Například „národ“ Semnoni vysvětluje jako zkomoleninu Zemané – tj. Rolnická vrstva obyvatelstva. Semnon = zemjon od zemje - země (dělec). Semnoni jsou uváděni jako národ veliký a přitom nikde není popis, že by někdy přišli, či někam odešli. Další vysvetlení, např. Lugiové = Lužičané naleznete v knize, kterou vřele doporučujeme přečíst. Ke stažení je zde:

https://ulozto.cz/!pBshFAHBMzI1/necasmypred2000lety-pdf

Jako u každé knihy je potřeba se držet zdravomyslí a chápat, v jaké době vznikla. Doba vzniku, těsně po válce do roku 1948 byla velmi svobodná a nebyla povinně svázána komunistickou ideologií, tak mohli vycházet knihy všeliké. Na druhou stranu je stále vidět, že kniha vychází především ze zdrojů římanů či řeků a zdroje slovanské jako Velesova kniha (ještě nebyla zveřejněna), či práce ruských dějepisců nebyli vzaty v úvahu, v čemž máme dnes výhodu. Můžeme tak z této knihy vzít výborná fakta, že jsme i dle spisů dávných historiků obyvatelstvem původním, a vezmeme-li v úvahu i údaje z našich zdrojů, tak můžeme směle tvrdit, že naše dějiny nepočínají 6. stoletím, jak tvrdí současná věda (ovlivněná právě německými smyšlenkami z 19. století), ale jdou přinejmenším tisíce a tisíce let zpět. Odmyslet si pak musíme myšlenkové konstrukty jako třeba že „německá kultura byla vyšší než slovanská“.

V závěru krátce rozebírá slova a jejich původ a naznačuje, že slovanská řeč a kultura jsou starobylé a bude nezbytné, abychom se postavili proti té zvrácenosti, že každé páté slovo pochází z germánských jazyků, když smysl mají tyto slova jen ve slovanských jazycích: např. Sklo prý je z gotštiny – přitom smysl to má ve slovanských jazycích: steklo – tj. To co při výrobě steklo (podobně jako péci – peklo – to má být prý z němčiny atd.).

Místo závěru citát: „Němci musí být uvědoměni o tom, že my Slované jsme zde od nepaměti, a vetřelci že jsou oni, a že kdo zde ve střední Evropě má domovské právo, jsme my Slované!“ Jen dodáme, že uvědoměni musí být nejen Němci, ale především Slované.

Zajímavé citáty z knihy:

„ 8.století se teprve vyskytnou první skoupé záblesky německých dějin, a tu celé Německo je slovanské. Před 8. stoletím jsou německé dějiny ve tmách …. tvrzení o německosti uvedených krajů před touto dobou je pouhou fantasií, která má oporu jedině v pochybném předpokladu, že národy tyto byly proto německé, poněvadž Caesar a Tacitus je zvou Germány. Domněnka, že všichni Germáni musili být Němci je tak lichá jako že všichni Američané jsou Angličané.“

Stěhování národů

„Druhá velká potíž je s „náhlým“ zmizením Němců. Barthold totiž nemůže celý onen přerod vysvětlit jinak, než že se celý národ vystěhoval se vším všudy... ale o tom, jak by to bylo možné jen připouští že je to „mimo veškerou naši představivost““. Buď to mohla způsobit náhlá katastrofa, ale o té žádní soudobí pisatelé nepíší, ačkoliv zaznamenávájí i malé pohromy (dobytčí mor v Alpách). Dále, kam by se poděly odstěhovavší se národy, když Evropa nebyla pustá? A vůbec soudobí pisatelé by o takto velkých pohybech národů museli psát, když např. Prokopios píše v 5. a 7: století o pohybech Herulů a Avarů skrze země slovanské... O každém hnutí národů jsou od 3. století záznamy.

Tyto odstavce jsou víc než na zamyšlenou:

nebo tato myšlenka staví „stěhování národů“ mimo oblast zdravého rozumu:

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli