Při objednávce nad 1000 Kč dárek.
Neohodnoceno

Nemrzačte naši historii

Skladem (>5 ks)
Kód: 3685
372 Kč
Kategorie: Knihy
Autor: Olin Jurman, Jozef Bystrický

Knihu vydal spolek Veteráni ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, z.s. v reakci na falšování našich novodobých dějin a jejich interpretaci záměrně vytrženou z kontextu historických souvislostí ze strany EU, některými našimi politiky, ale také rádoby historiky a některými takzvaně neziskovými organizacemi.

Kniha objektivně a pravdivě rozebírá dvě novodobé historické události spojené s přímým osvobozováním Československa na podzim roku1944 a na jaře roku 1945, a sice tzv. "krvavou" Karpatsko-dukelskou operaci probíhající v září říjnu 1944 a skutečnou roli Ruské osvobozenecké armády (ROA) při osvobozování Prahy v květnu 1945.

V knize jsou unikátní dokumenty a fotografie ze soudního procesu s generálem Vlasovem a spol., který proběhl v Moskvě v roce 1946. Spisovatel Ing. Oldřich Jurman z 3 600 stran soudního spisu zatím vybral okolo osmdesáti stran textů a fotografií, které s doprovodným textem v knize autenticky a pravdivě ozřejmují činnosti ROA zejména v dubnu 1945 před příchodem ROA do Prahy, skutečnou činnost ROA v Praze a v okolí v květnových dnech 1945 a okolnosti zajetí velení a nemalé části příslušníků ROA 12. května 1945 v okolí Lnářů. Tyto autentické dokumenty, včetně výpovědí hlavních velitelů ROA a zajatých německých velitelů, kteří koncem války přišli do styku s ROA, budou u nás a v Evropě zveřejněny poprvé v historii a vznáší do činnosti ROA, včetně činnosti ROA na území Československa v dubnu a v květnu 1945, naprosté jasno.

Kolektivní publikace vojenských veteránů a historiků vznikla rozšířením a doplněním příspěvků na nerealizovanou konferenci k 76. výročí osvobození Československa. Záměrem jejích autorů je přispět k objektivizaci interpretace čs. novodobé historie a argumentačně zvýraznit určitá fakta a dějinné souvislosti. V první části jsou zařazeny stručné příspěvky k významu historické paměti národa a jejímu odrazu v současném školství (S. Balík), k opomíjeným osvoboditelům a odkazu domácího a zahraničního odboje (J. Bašta), ke generálu Pattonovi a jeho roli při osvobozování Československa (J Petráš) a k současným padělatelům dějin (O. Jurman).

Druhou část publikace tvoří dvě vědecké studie a komentovaný soubor dokumentů. Uznávaný čs. a slovenský vojenský historik Jozef Bystrický se v rozsáhlé studii na základě důsledné analýzy archivních dokumentů věnuje Karpatsko-dukelské operaci. Ke studii připojuje i relevantní dokumenty a tabulkové přehledy ztrát 1. čs. armádního sboru v bojích od 9. září do 31. prosince 1944. Předmětem druhé studie českého historika Jiřího Petráše je válečný rok 1945 z perspektivy jižních Čech. Na faktech z válečných deníků a z různých autentických hlášení československých vojenských velitelů ze září a října 1944 uvádí nezkreslený průběh této složité a náročné vojenské operace, i skutečné ztráty příslušníků 1. československého armádního sboru v Karpatsko-dukelské operaci. Na faktech ukazuje, že ve srovnání s jinými podobnými válečnými vojenskými operacemi fakticky byly lidské ztráty v Karpatsko-dukelské operaci podstatně nižší, v žádném případě však nebyly zdaleka tak "krvavé“, jak v posledních letech naši veřejnost klamou rádoby novodobí historikové. 

Následuje stostránkový výběr archivních dokumentů s historickým exkurzem a průběžnými komentáři od známého Olina Jurmana k problematice vlasovců. Knihu uzavírá fotodokumentace k posledním dvěma pracím.

JURMAN, Olin – BYSTRICKÝ, Jozef a kol. Nemrzačte naši historii. [Brno] : Veteráni ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, z. s., 2021, 292 s. : fotogr. ISBN 978-80-907740-5-6. 

Recenze J. Oberreitera:

Kniha je velmi precizní a ve své první kapitole jsou zajímavé referáty z konference, např. :

L. Engel (předseda Společnosti L. Svobody),

S Balík – Význam historické paměti národa a její odraz v našem současném školství,

J. Bašta – Zapomínaní osvoboditelé + Odkaz domácího a zahraničního odboje,

J. Petráš – Generál Patton a jeho role při osvobozování Československa,

O. Jurman – Falšování dějin.

Ve druhé části knihy se J. Bystrický zabývá Karpatsko dukelskou operací,

J.Petráš – Válečný rok 1945 a perspektivy Jižních Čech,

O. Jurman – Pravda a lži o vlasovcích v archivních dokumentech.

Kniha rozhodně stojí za přečtení a jistě se bude vyjímat v každé domácí, a nejen domácí, knihovně.

S přáním hezkého dne J. Oberreiter

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: