Při objednávce nad 1000 Kč dárek.

Totální diktát!

Vážení čtenáři, nebudeme vás strašit politickým tématem. Naopak. Pojďme se podívat na něco hezkého, co vyrostlo v Rusku a rozšířilo se do celého světa. Lidé se už léta dobrovolně sejdou a napíšou si společně diktát v ruském jazyce. Možná to v dnešní době zní bláznivě, ale je to tak. Mnohým z nás se při slově diktát vybaví tíživý pocit ze školy :-) a hle zde si lidé vystřihnou diktát z lásky k ruskému jazyku.

Тотальный диктант čili celkový diktát vznikl v roce 2004 s cílem popularizovat gramotnost a prověřit své znalosti ruštiny. S myšlenkou přišel studentský Glum-klub a první diktát se psal v rámci Dne Fakulty humanitních studií Novosibiřské státní univerzity 11.3.2004 a zúčastnilo se jej 150 lidí. Do roku 2008 se psaní v budovách univerzity střídavě účastnilo kolem 200 lidí. V roce 2009 se ke čtení diktátu přihlásil zpěvák Псой Короленко a popularita diktátu začala vzrůstat a postupně přibývalo účastníků - v roce 2009 jich bylo 617. 

V roce 2010 se psaní rozšířilo mimo budovy univerzity a počet psavců dosáhl 2396. V roce 2011 se psaní rozšířilo do dalších měst Ruska a poprvé se psalo i mimo Rusko - v městě Boston v USA. Zdvojnásobil se počet psavců na 4785. V roce 2012 již vzrostl počet zemí, kde se diktát psal a počet účastníků vyrostl na 14217. V roce 2014 bylo možno psát diktát online a počet lidí již přesáhl 72.000 psavců. V roce 2015 byla pokořena meta 100.000 účastníků.

Perličky z dějin diktátu

  • v květnu 2015 policie v Rostově na Donu podezřívala organizátora Celkového diktátu Alekseje Pavlovského, spojeného se spolkem zvaným grammar Nazi, z toho že chce lidi, kteří udělají gramatické chyby zlikvidovat
  • v roce 2016 byl nabídnut diktát cestujícím letadla Novosibirsk - Moskva. K akci se připojili také posádky lodí Kruzenštern a Pallada
  • v roce 2017 ukrajinští nacionalisté zabránili psaní diktátu na Ukrajině, psalo se pouze na území Donbasu mimo jejich kontrolu

Texty diktátu jsou vybírány od známých autorů jako jsou například Lev Tolstoj, Nikolaj Gogol, Vasil Bykov či Boris Strugackij a další.

Pravidla Celkového diktátu jsou tato:
- dobrovolná účast
- dobrá vůle, chování k ostatním účastníkům
- právo na účast, kdokoli chce
- princip anonymity, nikdo nemusí psát své jméno či ukazovat svůj výsledek
- profesionální kontrola diktátu kvalifikovanými jazykovědci
- jednotný čas psaní, textu, pravidel a kritérií ohodnocení

Diktát lze psát onliajn na stránce https://totaldict.ru/.

Aktualizace: V roce 2019 se akce zúčastnilo 236 284 lidí v 81 státech světa a 1200 městech. Poprvé se psalo například v Peru a nejvíce účastníku mělo zahraniční město Doněck - 3128 psavců. Více najdete na stránce https://totaldict.ru/news/news/el--totalnyy-diktant-napisali-236-284-cheloveka/.

Můj osobní dojem z psaní diktátu byla nejprve hrůza - nerozuměl jsem, když pustili autora diktátu Павла Басинского z videa, kde jej autorsky přečetl... naštěstí paní Ljubov, která v Brně diktát diktovala byla jemným diktátorem a četla nám s citem a pomalu. Takže jsme to všichni zvládli napsat celé a těšíme se na další rok.

----

Zde přikládáme pozvánku na psaní diktátu do Brna a Prešova - 13.4.2019 ve 13 hodin se bude psát v Brně na Křenové 67 a poté bude posezení u samovaru. Kdo chce přijít, nechť se nahlásí na mail paní Ljubov ljubov@email.cz.

Pozvánka v ruštině:

приглашаю Вас на ТОТАЛЬНЫЙ ДИКТАНТ, который состоится  13 апреля в 13 часов на улице  KŘENOVA, 67. По-русски название  улицы поэтичнее:  ХРЕНОВАЯ,  67!  
Многие в детстве, точнее в школьные годы, побаивались слова ДИКТАНТ. Теперь же нечего бояться: во-первых диктант анонимный, на бланках не обязательно указывать  свою фамилию, можно написать псевдоним. Во-вторых: текст диктует опытный  преподаватель с хорошей дикцией, и каждый может безошибочно воспроизвести слова на бумаге. Достаточно  знания  азбуки. Ну, и не менее важно, ТОТАЛЬНЫЙ ДИКТАНТ - хороший повод  пообщаться на русском языке!
Это  ПРИГЛАШЕНИЕ сопровождаю ПРОСЬБОЙ: подтвердить участие, так как необходима регистрация каждого участника. РКПОМ, как координатор ТД в Брно,  обязан сообщить организаторам количество пишущих  Диктант. 
Заранее благодарю за ответ!
 
С признательностью и почтением, Любовь Вондроушкова
 
P.S. после диктанта организуем чаепитие из самовара! 
-- 
s pozdravem,
Ljubov Vondroušková, předsedkyně RKOSM, z.s.
Centrum partnerské sítě "Institut Puškina"
ul.Křenová 67, Brno 602 00, Česka republika 
mobil: +420 737 687 559
www.rkosm.cz  www.ksros.cz