Při objednávce nad 1000 Kč dárek.
Neohodnoceno

Temné zítřky

Skladem (1 ks)
Kód: 2658
346 Kč –37 % 215 Kč
Kategorie: Knihy
Hmotnost: 0.45 kg
Autor: JAMES BRIDLE
Vydavatel: Host
Temné zítřky
Akce
346 Kč –37 %

podtitul Technologie a konec budoucnosti

Technologie nikdy neudělaly svět přehlednější a jasnější — jen prostě zrychlují a zesilují vše lidské. 

Osvícenská víra v rozum a vědu slibovala odtajnit svět a udělat z něj lepší místo pro život. Zkušenosti dvacátého století ukázaly, že racionální a technicistní přístup sice vede k efektivitě, ale už nikoli ke spravedlnosti či štěstí. Zkušenosti jednadvacátého století pak odhalují ještě něco jiného: technologie — satelity, neuronové sítě či algoritmy — nejenže nepomáhají vnášet do reality řád, ale naopak jí na přehlednosti ještě ubírají. Před zraky zmateného lidstva se tak kupí hromada velkých dat, kvant informací a mediálních obsahů nejasného původu, na níž raší konspirační teorie, fundamentalismus a populistické spekulace. Přitom přestáváme tušit, jak algoritmy a umělá inteligence vlastně fungují. Brilantní a provokativní Temné zítřky jsou příběhem o tom, jak jsme se odcizili vlastním technologiím a co to může znamenat pro svět zítřka. 

Rok vydání: 2020
Počet stran: 336
ISBN: 978-80-275-0211-0
Rozměr: 135×210 mm
Překlad: Petr Ondráček
Autor: JAMES BRIDLE

Bridle upozorňuje na mechanismy, které nás záměrně udržují v nevědomosti a jež nás nakonec přivedou do budoucnosti neustálého dohledu.
– Financial Times 

Neobyčejná a vnímavá analýza různých způsobů, jimiž vzestup informačních technologií zastírá — spíše než odhaluje — mocenské poměry na světě, a tím oslabuje naše možnosti je ovlivňovat.
– The Guardian 

Temné zítřky patří mezi nejpoučnější a nejznepokojivější knihy o internetu, což znamená, že patří mezi ty nejpoučnější a nejznepokojivější knihy o dnešním životě.
– The New Yorker 

Bezbřehý nárůst informací — získávaných z masového dohledu, sociálních médií, umělé inteligence i dalších zdrojů — paradoxně znesnadňuje porozumění světu. A technologie, které za tímto informačním bujením stojí, zatím způsobují environmentální katastrofu, k jejímuž popisu či řešení máme jen velmi omezené nástroje. Temné zítřky jsou vnímavým rozborem technologií i knihou provokující k přemýšlení o nevyřčených politických a společenských předpokladech průmyslu a kapitalismu.
– The Verge 

O AUTOROVI

Bridle James
Foto: © Mikael Lundblad

James Bridle

(nar. 1980) je britský konceptuální umělec, spisovatel a esejista. Ve svých dílech se zaměřuje především na vztah mezi technologiemi, společností a poznáním. Jeho články se pravidelně se objevují v denících a časopisech The GuardianThe AtlanticWIRED či New Statesman

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: