Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Události
21.08.2022
Mezinárodní akce „Diktát vítězství“ 3.9., Brno
Mezinárodní akce „Diktát vítězství“ se bude konat 3. září 2022 ve 13.00 na adrese: Křenova 67, Brno. Akce "Diktát vítězství" je plánována tak, aby př... číst celé
04.08.2022
Medžuslovjansky denj - Praga, 21.9.
21-ogo septembra 2022 bude v Pragě Medžuslovjansky denj - rabotno strěčenje i škola medžuslovjanskogo jezyka. Budemo praktično besědovati v medžuslo... číst celé
Zobrazit všechny události
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Články
  3. Moudrost Předků
  4. Náhrdelník z korálků – univerzální ozdoba lidstva

Náhrdelník z korálků – univerzální ozdoba lidstva

Korálky jsou nejstarší ozdobou člověka. Korálky nás provází od nepaměti. Měly hluboký význam. Nejstarší korálky jsou známé z pohřebiště v Sungiru u města Vladimír v Rusku, kde se jejich stáří datuje na 34 tisíc let před naším letopočtem. Pohřbené osoby byly ozdobené třemi až pěti tisíci korálky vyrobenými z mamutích kostí. Pravděpodobně korálky byly našité na oděvu, jako je to v tradici severoamerických Indiánů.

Korálky provází všechny rasy a civilizace. Výrazné egyptské široké náhrdelníky z mnoha korálků, které připomínají tradiční ukrajinskou ozdobu na krk zvanou siljanka. Africké země mají svou tradici korálkových ozdob. V Nigerii jsou červené korále pro ženicha a nevěstu nedílnou součástí svatebního ošacení. V Nigérii mnohdy červené korálky označují příslušnost k vyššímu sociálnímu statutu. Indické ženy milují korálkové náhrdelníky stejně tak, ale často jsou tyto náhrdelníky zhotoveny z kovů, nejlépe ze stříbra nebo zlata.

U arabských žen tomu není jinak. Předkolumbovské mayské korále jsou často z polodrahokamů a ze zlata. Malíř Diego Rivera obdivoval původní kulturu Mexika a předkolumbovské korále byly často darem jeho manželce Fridě Kahlo, která je učinila nedílnou součástí svého vzhledu.

Slovanské ženy na našem území se zdobily také korálky. Z doby velkomoravské se dochovaly náhrdelníky ze skleněných modrých a zelených korálků a náhrdelníky z Klokočí. Naši Předkové měli velkou úctu k Přírodě a vnímali její krásu. Proto je jisté, že vnímali krásu podzimních bobulí na stromech a keřích. Dnes nás také láká se ozdobit náhrdelníkem z rudého jeřábu nebo šípku. Takový náhrdelník však nevydrží dlouho svěží. Proto se rudé bobule začaly napodobovat vyřezáváním ze dřeva a barvit. Keramika, sklo, jantar a perly byly materiálem ke zhotovování korálků.

Rudé korálky většinou dřevěné nebo skleněné jsou součástí mnoha národních krojů po celém Slovanském světě. Náhrdelníky z rudých korálků jsou oberegem, ochranným talismanem. Propojují nás se Silami Přírody. Výrazná červená barva znamená vždy Radost a Život. Proto náhrdelník z rudých korálků nechybí nevěstě při svatebním obřadu v Bulharsku, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině.

V Čechách a na Moravě se proslavily v době obrozenecké šperky a náhrdelníky z českých granátů. Měly symbolický význam. Jeho majitelka dávala jeho nošením na srozuměnou, že se hlásí k české kultuře a českému dědictví. Náhrdelník z českých granátů nosila i Božena Němcová. Obecně se však ženy spokojily s náhrdelníky zhotovenými z dřevěných, skleněných či keramických korálků. Jsou to materiály ušlechtilé a přírodní. V korálkovém náhrdelníku bychom měli vidět víc než jen vnější ozdobu. Je to výraz naší osobnosti, je to přihlášení se k tradicím našich Předků, je to obereg. A v neposlední řadě je to projev lidské tvořivosti, která spojuje všechny civilizace světa ať daleké či dávné s námi zde a nyní.

Miriam Prokopová, její korále a náramky naleznete zde.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli