Při objednávce nad 1000 Kč dárek.
Neohodnoceno

David Irving - Morgenthauův plán

Položka byla vyprodána…
Momentálně nedostupné
Kód: 2412
169 Kč –48 % 87 Kč
Kategorie: Politika
Autor: David Irving
Vydavatel: Bodyart Press
Položka byla vyprodána…
David Irving - Morgenthauův plán
Akce
169 Kč –48 %

Jaká byla historie vzniku tohoto plánu a jaké byly jeho cíle?

Autorem plánu byl americký ministr financí Henry Morgenthau, který se zabýval případnými poválečnými německými reparacemi a při této příležitosti ho prezident Roosevelt vyzval k vypracování návrhu na celkové uspořádání poválečného Německa.

Základním bodem Morgenthauova uvažování byl názor, že Německo bude i po válce největší hrozbou pro mír v Evropě, a proto bude nutné tuto hrozbu tvrdými opatřeními odstranit. Z dnešního odstupu víme, že se tady Morgenthau stejně jako někteří generálové připravoval na minulou válku a na minulého nepřítele. Neuvědomoval si, že největší hrozbou po skončení války nebude zdecimované Německo, ale bolševický Sovětský svaz.

Jak Morgenthau tvrdil, nestačí pouze zakázat armádu a zničit zbraně, protože armáda, jak ukazuje minulost, se dá rychle obnovit, staré zbraně se dají nahradit novými a modernějšími, nestačí ani finanční reparace, protože pro získání těchto reparací by se nejdřív musel posílit německý průmysl, což není v zájmu spojenců. Nestačí ani restituce německé válečné kořisti, protože ta může vzbudit chuť na novou kořist a nestačí ani konverze válečného průmyslu na mírovou výrobu, protože zpětná konverze se dá provést velmi rychle, jak ukazuje příklad Spojených států.

Proto středobodem Morgenthauova uvažování, který se táhne i celou jeho knihou, je jediný požadavek: naprostá likvidace Německa

  • Nakladatel: Bodyart Press
  • ISBN: 978-80-903957-6-3
  • Rok vydání: 2009
  • Jazyk: Čeština
  • Vazba: Paperback
  • Počet stran: 202

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: