Při objednávce nad 1000 Kč dárek.

Vraťme svastice původní význam, vyzývá tatérská iniciativa

Svastika, starověký znak síly a štěstí, je snad nejvíce zprofanovaným symbolem historie. Během několika let nacistické vlády a propagandy se změnila ve znak zla. Mezinárodní iniciativa tatérů a dalších bodymodifikátorů se snaží svastiku rehabilitovat a vrátit jí původní význam. Během akce ManWoman Day ji tetují či vypalují do kůže zdarma. Zapojují se i Češi.

Středobodem iniciativy je 13. listopad, na který připadá výročí úmrtí kanadského básníka a umělce ManWomana (1938-2012). Tento syn polské emigrantky, jejíž příbuzní byli zavražděni v Osvětimi, zasvětil svůj život právě svastice. Dle jeho slov se mu ve snu zjevil muž v bílé tunice, který mu symbol ukázal a přikázal mu, aby svastice vrátil její původní význam.

Podobné sny se mu opakovaně vracely. „Zdálo se mi o holčičkách skákajících přes švihadla pokrytá svastikami, servírkách v kavárnách v šatech s motivy svastiky i vtipných zvířatech ve tvaru svastiky,“ řekl ManWoman v roce 2012 webu Vice.com. Když se svěřil svému okolí, rodina a jeho přátelé si nejprve mysleli, že je na pokraji nervového kolapsu.

Postupem času ManWoman zjistil, že se symbol opakuje napříč kulturami i kontinenty. Svastiku používají hinduisté, budhisté i severoameričtí indiáni. Objevuje se dokonce i na dresech kanadských sportovních týmů.

V různých státech je navíc svastika vnímána odlišně, připomíná Fousage, skarifikátor studia Inkdividual, které je hlavním organizátorem ManWoman Day v Česku. Například v Japonsku je známá pod pojmem manji. Symbol používají hlavně mladí lidé, umisťuje se na konec věty a dodává jí důraz. V roce 2016 bylo manji zvoleno za nejpoužívanější slovo roku mezi japonskými školačkami. Se svastikou také pracuje tradiční muslimské umění.

Svastika v Japonsku
 

ManWoman se vrhl na osvětu. Na tělo si vytetoval či nechal vytetovat na 200 různých svastik. Jeho poslání ho ovšem stálo mnoho potyček i manželství - poté, co si na čelo vytetoval třetí oko, ho žena opustila. Při pohledu zpět si ale svérázný umělec nic nevyčítal. „Někteří lidé mi říkali, že jsem svastikami posedlý a mohla to být i pravda, ale pro mne to byla dobrá obsese.“

ManWoman Day v Česku
    
ManWoman cestoval po Kanadě i Evropě, kde šířil svou vizi. Jako tatér-samouk se stal vyhledávaným umělcem. Před svou smrtí v roce 2012 byl se svým dílem spokojen. „Jsem šťastný s cestou, kterou jsem si vybral, protože se mnou spojilo síly mnoho lidí,“ řekl.

V rámci akce ManWoman Day se po celém světě do kůže vyřezávají, tetují i vypalují svastiky zdarma. Smyslem akce je zvýšit povědomí o svastice jako symbolu dobra. „Mnoho lidí si nechává svastiku vytetovat na viditelných místech, aby vyvolalo reakci okolí,“ prohlásil Fousage. Díky debatě se může dobrá pověst svastiky šířit od člověka k člověku. „Není to téma na letákovou kampaň“, doplnil skarifikátor.

O akci, která se v Česku koná od roku 2015, roste zájem mezi bodymodifikátory i účastníky. Pro umělce je to výzva. „Na toto téma se dá skvěle improvizovat. Svastika se dá vytvořit z koček, not, slonů i jízdního kola,“ přiblížil Fousage. V letošním roce se modifikátoři kolem Inkdividualu dostali za hranu kapacit a zájemce museli odmítat.

Bodymodifikace
Obecně jde úpravy těla. Patří sem zejména tetování, piercingy, ale také různé formy skarifikace. Mezi nejznámější patří cutting, tedy vyřezávání jizev za použití skalpelu, a branding – vypalování symbolů za pomoci rozžhaveného železa.

Napsal Adam Krupa pro Euro: https://www.euro.cz/light/vratme-svastice-puvodni-vyznam-vyzyva-taterska-iniciativa-1475295 

ManWoman napsal o svastice knihu ManWoman - Swastika.