Vlhošť Hora v labyrintu skal
Kategorie: | Knihy |
---|---|
Autor: | Václav Cílek, Kamil Podroužek, Jiří Adamovič |
Vydavatel: | Dokořán |
Položka byla vyprodána… |
Vlhošť je rozložitá znělcová hora na rozhraní pískovcových roklí Kokořínska a sopečné krajiny Českého středohoří. V jeho stínu vznikala pravěká sídliště, zemědělská centra a města, budovaly se tu středověké hrady a zakládaly soustavy rybníků. Tato kniha přináší dvojí pohled na Vlhošť od autorů, kteří jeho okolí dlouhodobě studují. Geolog Jiří Adamovič a stavební historik Kamil Podroužek provedou čtenáře geologickým vývojem, zvláštnostmi pískovcového reliéfu a historií okolního osídlení. Soustředí se přitom na výklad konkrétních jevů, ať už přírodních, nebo člověkem vytvořených, a jejich zasazení do celkového kontextu Vlhoště a jeho okolí.
Druhá část, sepsaná geologem a esejistou Václavem Cílkem, využívá tohoto kontextu pro vyjádření vlastního pojetí krajiny, založeného na širším přírodovědném základě s překvapivým akcentem na její spiritualitu. Dvě části knihy prezentují dva přístupy k vnímání a interpretaci krajiny a v tomto případě se setkávají a doplňují při představení dosud velmi málo známého koutu české země.
Prohlédněte si obsah a ukázku z knihy.
O autorech:
Kamil Podroužek (* 1966) je stavební historik a etnolog. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obory historie a etnografie, doktorské studium absolvoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V letech 1992-2018 pracoval v Národním památkovém ústavu ÚOP v Ústí nad Labem, od roku 2002 vyučuje na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zabývá se osídlením pískovců v období středověku a novověku, dokumentací a interpretací archeologizovaných staveb, historických cestních systémů i dobývacích a těžebních technik v pískovcích.
Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí "za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie". V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že "svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí". Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.
Jiří Adamovič (* 1965) je geolog a sedimentolog, zabývající se především pískovci. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, v rámci diplomové práce mapoval křídové sedimenty mezi Kokořínem a Mšenem. V letech 1989?1997 pracoval v České geologické službě, od roku 1998 působí v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Mezi hlavní předměty jeho zájmu patří ovlivnění pískovců pronikajícím magmatem, jejich tektonické porušení a vznik různých zvětrávacích forem na pískovci.
Vázaná s přebalem, 158 × 232 mm, 328 stran, 164 fotografií, 20 stran barevné přílohy, ISBN 978-80-7675-069-2, EAN 9788076750692, řada Mimo edice, vydání 1, poprvé vyšlo 26.04.2022.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.