Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Události
15.09.2023
Zemřela Jaroslava Grobcová
V noci z 13.9. na 14.9. v MěN v Ostravě zemřela po douhé nemoci Jaroslava Grobcová.Smuteční rozloučení (na přání Jarušky) bude v kapli v Palačově, ve ... číst celé
14.09.2023
Oslava NOVOLETIE 7532, 23.9. Javorník
Srdečně vás zveme na oslavu NOVOLETIE 7532   Kdy: v sobotu 23.9.2023 od 13:00 hodin přijet můžete v pátek a odjet v neděli   Kde: na pomezí Morav... číst celé
28.08.2023
Oslava Novoletí v Srbsku 23.9.
V Srbsku proběhne oslava Novoletí 23.9. ve městě Novi Sad. Svátek podle staroruských způsobů organizuje Srbská Občina Pravoslávnych Starovercov Ingľja... číst celé
Zobrazit všechny události
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Magie pásu

Tkané nebo karetkované pásy ke slovanskému oděvu neoddělitelně patří. Všimněme si však širších souvislostí.


Nejen na území Evropy, ale celého světa, archeologové objevili mnoho pozůstatků tkaných pásů, jejichž složité vzory bylo možné rekonstruovat. Jedním z nejstarších vzorů jsou vzory z pásů z Birky na území dnešního Švédska z 8. až 9. století n. l.

Nošení pásu přes vrchní oděv je společné pro muže i pro ženy. Byla to a je krásná a zdobná součást oděvu. Podobné pásy zůstaly součástí mnoha krojů. Jmenuji na příklad červený vlněný pás se složitým koncovým zdobením, který patří k ženskému kroji ze Starého Hrozenkova. Ale jistě do této kategorie patří také červený pás z krajového oděvu v Baskicku nebo v Bulharsku. A to zmiňuji jen pár oblastí.
   Zhotovení tkaného pásu je časově nákladné. U složitého vzoru se utká asi 10 centimetrů vzoru za hodinu. Třímetrový pás si tedy vyžádá nejméně 30 hodin pozorné práce. K tomu je třeba připočítat aspoň jeden a půl dne na přípravu a navlečení jednotlivých barevných nití na tkací destičku. Při tkaní širokého pásu je jich 90 a více. Další pečlivou práci vyžaduje ukončení pásu na obou stranách.

   Tkací destička se skládá z příček a mezer mezi nimi. V každé příčce je dírka, kde se nitě navlékají na pevno. Jsou většinou červené a označují zemi.  Do mezer mezi příčkami se navlékají nitě bílé a symbolizují nebe. Tkadlena vytvářením červeno – bílého vzoru spojuje pomyslně nebe a zemi, tak tká osud a vkládá do vytvářeného pásu záměry. Vytvářením pásu vytváří ochranu pro svou rodinu, pro své přátele a blízké.

  Proto se volba vzoru a nošení pásu stává magickou činností. V Bělorusku, na Ukrajině, v Rusku i na Sibiři se v mnoha muzeích uchovávají starobylé pásy, které obsahují vzory podobné těm, které byly nalezeny při archeologických výzkumech.

Zkoumání účinků vzorů na oděvu a na pásech zasvětila svůj život ruská etnografka Marina Kačajeva. O vzorech, pásech a oděvech vydala několik knih, které vzbudily velký ohlas a brzy byly vyprodané.

Marina Kačajeva vysvětluje jednotlivou symboliku vzorů, jejich účinek na lidský organismus nebo prostředí. Spojila svůj etnografický výzkum se spoluprací s významnými senzibily. Ukázalo se, že vzory jsou sestaveny tak, aby přitahovaly jemnohmotné síly. Znamená to, že každý jednotlivý vzor vykazuje určitý účinek, tím posiluje naši osobní sílu, podporuje léčbu určitých orgánů nebo částí těla, vykazuje ochranný účinek proti negativním vnějším vlivům, harmonizuje. Jiný pás s jiným vzorem byl určený k polním nebo hospodářským pracem. Takový posiloval hojnost domova, hojnost úrody. Jsou specifické vzory pro mladou dívku, pro vdanou ženu a pro muže. Jiný pás je určený k práci do kuchyně a jiný je sváteční.

Vlastníte-li už nějaký podobný pás s keltským, vikingským nebo slovanským vzorem (velmi často jsou v symbolice velmi podobné), proveďte si malou zkoušku. Jestli cítíte energie v dlaních, lehko vyzařování vzoru změříte dlaní levé ruky. Jestli cvičíte tai či, či kung nebo jiná bojová umění, zkuste cvičit s pásem a bez pásu. Sami brzy pocítíte rozdíl.

Oblast solar plexu je oblastí našeho života a naší vůle. Pás tuto oblast chrání a posiluje výrazně naši živost i vůli. Tkaný pás je tedy od pradávna magickou ochranou a zesilujícím prostředkem snad všech známých kultur. Vzpomeňte na starobylé rčení: Opásej silou svá bedra! Vzpomeňte na kouzelný pás Brunhildin, královny Islandu, který ji propůjčoval nadpřirozenou sílu. Také Jánošíka mohli zdolat, až když ho zbavili pásu.

Jestliže to zní příliš fantasticky, tak pouvažujte nad významem pásu v karate nebo v judu. Barva pásu zde také označuje sílu jeho majitele.  

Miriam Prokopová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli