Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Události
14.03.2023
Pochody za Mír v Česku
https://www.pochodmiru.cz/  číst celé
07.03.2023
Oslava Jara, 25.3. Javorník
Přátelé, dne 25.3.2023 v Javorníku 232 (Velká nad Veličkou) předá Mara vládu Vesně a my tuto chvíli podpoříme chorovody a radostnou oslavou   Akc... číst celé
28.03.2023
Puškinův památník, 29.4. Brno
Ruský kulturní osvětový spolek na Moravě, z.s., Česká asociace rusistů, z.s. a Česko-ruská společnost, z.s. si Vás dovolují pozvat na regionální ko... číst celé
Zobrazit všechny události
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Články
  3. Symbolika
  4. Vraťme svastice původní význam, vyzývá tatérská iniciativa

Vraťme svastice původní význam, vyzývá tatérská iniciativa

Svastika, starověký znak síly a štěstí, je snad nejvíce zprofanovaným symbolem historie. Během několika let nacistické vlády a propagandy se změnila ve znak zla. Mezinárodní iniciativa tatérů a dalších bodymodifikátorů se snaží svastiku rehabilitovat a vrátit jí původní význam. Během akce ManWoman Day ji tetují či vypalují do kůže zdarma. Zapojují se i Češi.

Středobodem iniciativy je 13. listopad, na který připadá výročí úmrtí kanadského básníka a umělce ManWomana (1938-2012). Tento syn polské emigrantky, jejíž příbuzní byli zavražděni v Osvětimi, zasvětil svůj život právě svastice. Dle jeho slov se mu ve snu zjevil muž v bílé tunice, který mu symbol ukázal a přikázal mu, aby svastice vrátil její původní význam.

Podobné sny se mu opakovaně vracely. „Zdálo se mi o holčičkách skákajících přes švihadla pokrytá svastikami, servírkách v kavárnách v šatech s motivy svastiky i vtipných zvířatech ve tvaru svastiky,“ řekl ManWoman v roce 2012 webu Vice.com. Když se svěřil svému okolí, rodina a jeho přátelé si nejprve mysleli, že je na pokraji nervového kolapsu.

Postupem času ManWoman zjistil, že se symbol opakuje napříč kulturami i kontinenty. Svastiku používají hinduisté, budhisté i severoameričtí indiáni. Objevuje se dokonce i na dresech kanadských sportovních týmů.

V různých státech je navíc svastika vnímána odlišně, připomíná Fousage, skarifikátor studia Inkdividual, které je hlavním organizátorem ManWoman Day v Česku. Například v Japonsku je známá pod pojmem manji. Symbol používají hlavně mladí lidé, umisťuje se na konec věty a dodává jí důraz. V roce 2016 bylo manji zvoleno za nejpoužívanější slovo roku mezi japonskými školačkami. Se svastikou také pracuje tradiční muslimské umění.

Svastika v Japonsku
 

ManWoman se vrhl na osvětu. Na tělo si vytetoval či nechal vytetovat na 200 různých svastik. Jeho poslání ho ovšem stálo mnoho potyček i manželství - poté, co si na čelo vytetoval třetí oko, ho žena opustila. Při pohledu zpět si ale svérázný umělec nic nevyčítal. „Někteří lidé mi říkali, že jsem svastikami posedlý a mohla to být i pravda, ale pro mne to byla dobrá obsese.“

ManWoman Day v Česku
    
ManWoman cestoval po Kanadě i Evropě, kde šířil svou vizi. Jako tatér-samouk se stal vyhledávaným umělcem. Před svou smrtí v roce 2012 byl se svým dílem spokojen. „Jsem šťastný s cestou, kterou jsem si vybral, protože se mnou spojilo síly mnoho lidí,“ řekl.

V rámci akce ManWoman Day se po celém světě do kůže vyřezávají, tetují i vypalují svastiky zdarma. Smyslem akce je zvýšit povědomí o svastice jako symbolu dobra. „Mnoho lidí si nechává svastiku vytetovat na viditelných místech, aby vyvolalo reakci okolí,“ prohlásil Fousage. Díky debatě se může dobrá pověst svastiky šířit od člověka k člověku. „Není to téma na letákovou kampaň“, doplnil skarifikátor.

O akci, která se v Česku koná od roku 2015, roste zájem mezi bodymodifikátory i účastníky. Pro umělce je to výzva. „Na toto téma se dá skvěle improvizovat. Svastika se dá vytvořit z koček, not, slonů i jízdního kola,“ přiblížil Fousage. V letošním roce se modifikátoři kolem Inkdividualu dostali za hranu kapacit a zájemce museli odmítat.

Bodymodifikace
Obecně jde úpravy těla. Patří sem zejména tetování, piercingy, ale také různé formy skarifikace. Mezi nejznámější patří cutting, tedy vyřezávání jizev za použití skalpelu, a branding – vypalování symbolů za pomoci rozžhaveného železa.

Napsal Adam Krupa pro Euro: https://www.euro.cz/light/vratme-svastice-puvodni-vyznam-vyzyva-taterska-iniciativa-1475295 

ManWoman napsal o svastice knihu ManWoman - Swastika.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli