Při objednávce nad 1000 Kč dárek.
Neohodnoceno

Domácnosti našich babiček I. Kuchyně, ošatka, spíž

Skladem (>5 ks)
Kód: 3953
424 Kč –20 % 339 Kč
Kategorie: Knihy
Hmotnost: 0.47 kg
Autor: Alena Anežka Gajdušková
Vydavatel: Dauphin
Domácnosti našich babiček I. Kuchyně, ošatka, spíž
424 Kč –20 %
 • Kniha přináší ucelený soubor unikátních informací z praktického života našich předků, které sahají minimálně sto let do historie, mnohdy však ještě dále. Při sestavování bylo využito historických kuchařských knih, dobových živnostenských receptářů, odborných publikací i archivu rodinných, ručně psaných receptů z konce 19. a první poloviny 20. století.

 • Domácnosti našich babiček jsou knihou o paměti, o paměti maminek, našich maminek, které svým dcerám pečlivě sdělovaly tajemství vedení domácnosti, umění, které bylo základem zachování rodu.

 • Domácnosti našich babiček Aleny Anežky Gajduškové nám umožní cestovat časem, a oživit si tak umění zanikající nebo téměř zaniklá.

 • Domácnosti našich babiček a prababiček, které působily zdánlivou jednoduchostí a prostotou, byly výsledkem tradic a zkušeností mnoha generací. K běžnému „hospodaření“ potřebovali naši předkové málo, které čerpali ze svého okolí, z věcí blízkých a dostupných. Čas prověřil recepty a postupy, mnoho z nich nebylo dosud překonáno a ku mnoha z nich bychom se rádi vraceli.

 • V Domácnostech našich babiček můžeme nahlédnout do starobylé kuchyně, ošatky či spíže, oživit si tradiční způsoby zpracování a uchovávání obilí, brambor, luštěnin a olejnin, domácí zpracování mléka, konzervování vajec či úpravu zeleniny i hub, a to vše bez umělých konzervantů, ledniček, mrazáků, vakuovaček. Každá kapitola je dolněna autorkou prověřenými recepty.

 • Součástí knihy je i „výlet“ do běžného všedního dne našich prarodičů. Můžeme si tak udělat představu jakým způsobem naše babičky a prababičky vařily, kde a jak nakupovaly či jaké bylo tehdejší základní vybavení kuchyně..

 • V prvním díle, nazvaném Kuchyně, ošatka, spíž se čtenář dozví, jak zpracovávat obilné produkty, luštěniny, mléko, maso, vejce, zeleninu, ovoce i plané rostliny a houby, a uchovávat je bez elektrické energie. Neméně zajímavé jsou pak receptury pro výrobu ovocných a vinných octů, ochucených olejů, kvašených i nekvašených nápojů a mnohého dalšího.

 • Díl druhý, který se připravuje, bude věnovaný domácnosti, zdraví a kráse, třetí díl chovu domácích zvířat a pěstování plodin, čtvrtý díl tradičním řemeslným dovednostem a konečně pátý díl výběru toho nejlepšího z lidové kuchyně.

 • Brožovaná

 • Náklad 1000 ks, V2 140 x 200 mm, 320 stran

 • ISBN: 978-80-7272-828-2

Alena Anežka Gajdušková (*1976)

Již přes dvacet let se zabývá tématikou udržitelného života a zahradničením. A nejen teoreticky, poznatky našich předků ověřuje denodenně na rodinném hospodářství či v malé „bytové restauraci“, kde vaří dle klasických receptur z vlastních či regionálních produktů.

Teoretickou výbavu získala na JČU kde vystudovala obor Trvale udržitelné systémy hospodaření. Mimo to studovala i průmyslové potravinářství, zabývá se permakulturou, dlouhodobě spolupracuje se spolkem Gengel, vyrábí přírodní kosmetiku...

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: