Při objednávce nad 1000 Kč dárek.
Neohodnoceno

Kde domov můj: MANUÁL SOBĚSTAČNOSTI

Skladem (2 ks)
Kód: 3485
882 Kč
Kategorie: Samozásobitelství, prepperství
Autor: Petr Skořepa
Vydavatel: Alter Nativa

CÍL
Cesta „na bádání“ k soběstačnosti, ekologické architektuře a decentralizaci.

CO SE NAUČÍTE
Z čeho a jak stavět. A jak si vyrábět vše k životu, včetně potravin a energie.

Obsah a ukázku si pročtěte zde.

1. Moderní „Troj-dům“ ze severu krytý zemí. Teplota v takovém domě bez vytápění v největších mrazech neklesne pod 10°C. Tedy nikdy nepromrzne a pro vytopení na 21 °C je potřeba opravdu málo energie. Jako alternativní pasivní dům.
2. Betonová pevná konstrukce a zelená střecha zajišťují životnost domu v řádech staletí a velkou
odolnost proti požáru, krupobytí i silnému větru.
3. Prosklené plochy na jih přinášejí dostatek denního světla do obýváku. Lze použít i světlovody.
4. Sklepní skladovací prostory v zadní části domu fungují i jako komfortní domácí supermarket.
5. Solární elektrárna pohání spotřebiče v domácnosti a nabíjí elektrokolo či elektroauto.
6. Větrná elektrárna vyrábí elektřinu při větru a termočlánky na kamnech v zimním období.
7. Kurník krytý zemí zajišťuje teplo v zimě a chlad v létě a proto drůbež netrpí a více snáší.
8. Pes je společník, přítel, obránce i hlídač a zvonek.
9. Kočka brání zahradu před myšmi a jinými drobnými škůdci.
10. Ovečky mohou nahradit automatické robotické sekačky trávy a dávají jako bonus ovčí vlnu.
11. Bylinky léčivé i jako koření na různých vhodných místech blízko domu.
12. Záhony a skleník na pěstování zeleniny, zavlažování dešťovkou nebo z jezírka.
13. Prolézačky, trampolína a hrazdy jako domácí posilovna.
14. Sad a jedlý les dodává ovoce a dřevo.

Autor: Petr Skořepa

212 stran A4, barevná, tvrdý obal

Nemusíte být ekolog, odborník a ani řemeslník na to, aby jste si dokázali sami navrhnout a i postavit nezávislé a tedy svobodné řešení bydlení. Když už víte co hledáte, je jednoduché to najít a se stavbou vám poté rádi pomohou firmy a řemeslníci.

Autor: Petr Skořepa

Nemám odborné stavební vzdělání a nemažu med kolem pusy. Vše sám zkouším na vlastní kůži, proto vyprávím spíše z praxe s logikou, humorem a rýpavým nadhledem. Můj přímý přístup některé dráždí. Nemusíte se mnou ve všem souhlasit, o to mne ani nejde, přesto můžete využít typy a zlepšovací návrhy, které výrazně šetří přírodu, práci a vaši peněženku…
Ať jde o  “klasiku”  nebo  “eko”. 

Navrhl a postavil jsem již přes 12 zajímavých domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého a také, že to může dokázat každý.

Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový, hobití, kopulovitý) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat? 

Domy je možné vidět i vyzkoušet u nás v Eko-osadě. 

Již 11 let učím ve škole přírodního stavitelství, přes to nejsem extremista na slaměné domy a hlínu. 
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály a MODERNÍ technologií. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít. 

Tvoření bez hypotéky znamená změnu myšlení.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za recyklaci, opravy, údržbové věci, renovaci, selský rozum, pohyb, cvičení a pocitové vnímání.

Rád vám s humorem předám nasbírané zkušenosti:

Chcete, aby jste Vy, vaše děti a dokonce i vaše vnoučata byli skutečně svobodní, nemuseli 8 a více hodin denně pracovat na živo-bytí, tak postavte nebo změňte starý spotřební dům na svobodný dům. Propojte jej s permakulturní zahradou. A budete se moci více věnovat koníčkům, sportu, zdraví a tvoření.

Dnes se bohužel neučí na odborných školách šetrné stavitelství, udržovatelné domy nebo jak postavit z toho co najdete kolem stavby a jak recyklovat starý, ale kolikrát kvalitnější materiál. Naše pozornost stagnuje na bodě co je třeba nové kupovat, co vyrábí průmysl, spotřeba, plýtvání zdroji a penězi.

Nevím jak vy, ale já si nejlépe odpočinu ve svém a bez hypotéky!

Věřím, že informace jak můžeme býti všichni soběstační a nezávislý bez plýtvání je v této době potřebné co nejvíce šířit.

Víte, že obyčejný hospodář před 150ti lety, byl 150x energeticky efektivnější než moderní zemědělec. A dnešní permakulturista, využívající moderní vědomosti je dokonce ještě efektivnější.

Postav dom, zasaď strom je zároveň cesta ke svobodě, nezávislosti a přesně to co potřebujeme (škola života) pro svůj duchovní i tělesný rozvoj. Aktivní přístup a tvorba přináší léčení nás samotných. Každý muž by měl, ženy rády zdobí a děti, mladí i staří se tím učí i baví.

Vlastní hranice a omezení si tvoříme jen my sami. Kurz je převážně z pohledu stavitele, tedy plný dosti jednoduchých a praktických postřehů.

Jedna z možností je použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování a tím cenově výhodné. Například sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale podle způsobu jejich použití může prudce narůst pracnost na stavbě a při nevhodném použití zkrátit životnost!

Proto si ukážeme stučně jako TIP i stavbu slaměného domku nejvhodnější technikou pro stavbu svépomocí, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí.

REFERENCE:

Ahoj Petře,

Nechci zatěžovat zbytečnými řečmi, jen shrnout za sebe brněnský seminář: 5 let na stavební fakultě mi nedalo víc než víkendový seminář, který jsem právě absolvovala. Bez přehánění. Díky.

Z Brna zdraví Vlaďka Janáčková

 

Komentáře na fackozboku:

Byl to právě Petrův kurz, a 2 měsíční pobyt v jeho osadě – co mi otevřelo cestu k přírodnímu stavitelství  a za to moc děkuji.

Jakub (www.cubotami.cz)

Doporučuju, knihy “Kde domov můj” a ” Přírodní stavitelství” jsem trošku jazykově dotahovala a jsou velmi praktická, originální, inovativní a vtipná. Taky jsem pár dní bydlela v té slaměnohliněné “jurtě” a bylo to úžasné!

 Eva Hauserová

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: