Při objednávce nad 1000 Kč dárek.
Neohodnoceno

Imanuel MAZDAZNANSKÁ NAUKA O MYŠLENÍ

Skladem (>5 ks)
Kód: 6062
198 Kč
Kategorie: Knihy
Autor: Dr. Otoman Zar-Adusht Hanish
Vydavatel: Obec unitářů v Ostravě
Imanuel MAZDAZNANSKÁ NAUKA O MYŠLENÍ
Novinka

Úvod k českému vydání

Dr. Otoman Zar-Adusht Hanish

Zakladatelem a hlasatelem mazdaznanu byl dr. O. Z. A. Hanish (1844 - 1936). Své soukromí a informace o své osobě pečlivě střežil, takže jeho životopis má mnoho bílých míst. Narodil se zřejmě v Teheránu (Írán), jako Otto Hanisch. Jeho otec byl německým konzulem, matka měla slovanské kořeny, pocházela od Lužických Srbů. Jako dítě byl neduživý a churavý. Rodiče jej zanesli k lékaři, ale ten poslal do kláštera a mniši řekli: Když nám dítě necháte, bude žít. Když nám ho nenecháte, zemře.  Chlapec zůstal v klášteře, byl asi 25 let systematicky vzděláván a dosáhl vysokého duchovního zasvěcení. Poté jej mniši poslali studovat do USA, kde dosáhl doktorátu medicíny. Od roku 1890 postupně zakládá v Chicagu, New Yorku a Los Angeles Sdružení reorganizované chrámové služby Mazdaznan. Od roku 1907 se učení rozšířilo i do Evropy.

Kořeny mazdaznanu tkví v zoroastrismu. Dr. Hanish sám se považoval za inkarnaci Zarathustry (Zoroaster) a přijal jméno „Zar-Adusht“, což lze volně přeložit jako „princ míru a spravedlnosti“. Měl velmi široký rozhled, zabýval se filosofií, zemědělstvím, zahradnictvím, biologií, archeologií, historií, hudbou, astronomií, teologií, obchodem, psychologií a bezpočtem dalších věd. Byl v kontaktu  s největšími umělci, vědci a politiky své doby. Přestože žil v USA, v době před 1. světovou válkou i po ní hodně cestoval s přednáškami po tehdejším Německu, kde měl pověst velkého Mistra. Minimálně jednou měl přednášku i v Praze, kde byla početná německá menšina. Německý národ podle něj poskytoval všeobecnou úrovní své vůle a svého rozumu příznivé předpoklady pro převzetí mazdaznanských zásad. Bohužel byly některé jeho myšlenky překrouceny a zneužity k propagaci nacismu, který velmi negativně ovlivnil osud německého národa. Ostatně mazdaznanské hnutí jako takové bylo posléze v hitlerovském Německu zakázáno.

Zoroastrismus

Též zoroastrianismus je staré iránské (perské) náboženství založené na písmu Avesta. Z něj čerpala i abrahámovská náboženství (Starý Zákon). Protipólem boha Ahura-Mazdy je Ahriman představující zlo. Předpovídá příchod tří velikých proroků, zachránců lidstva - Krišny, Buddhy a Jehošuy. Významnou postavou je Ajňahíta (Anahita), potomek bohů a matka bílé rasy, která žila před 9000 lety.

Mazdaznan

V názvu mazdaznan je obsaženo jméno staroperského božstva „Ahura-Mazda“ a výraz "yaznan“ označující stoupence nejsvětějšího. Avšak etymologie výrazu bývá popisována i odlišně. Toto učení je přizpůsobeno kultuře a potřebám moderní západní společnosti. Samo učení obsahuje mnoho velmi cenných informací z mnoha různých oblastí života. Hodně se zaměřuje na výživu a udržení fyzického zdraví. Nicméně toto není cílem, jde pouze o vytvoření příznivých podmínek pro duchovní rozvoj, a to s velkým důrazem na rozum, osobní odpovědnost, samostatné myšlení a konání.

V oblasti výživy se propaguje vegetariánství, nikoli však veganství. Zajímavé je doporučení pít destilovanou vodu. K udržení dobré kondice byl vyvinut celý systém cviků nazvaný Panopraktikum. Velký důraz se klade na dechová cvičení, jsou zde vyvinuty speciální techniky dýchání. Mazdaznan není záležitostí dočasnou nebo přechodnou, nýbrž je určen k dlouho-dobému studiu. Obsahuje pokyny náročné  k pochopení a velmi náročné při uplatňování v praktickém životě. Dr. Hanish napsal mnoho knih, psal anglicky, ale většina knih byla přeložena do němčiny. Česky zatím o mazdaznanu vyšlo jen velmi málo titulů.

Mazdaznan-Denk-Lehre

Doslovně přeloženo jako „mazdaznanská nauka o myšlení“, významově také jako „nauka o správném myšlení“. Pod tímto titulem bylo mezi lety 1923 až 1932 vydáno celkem 7 svazků, avšak jsou samostatné a nenavazují na sebe ve smyslu, že by druhý svazek byl přímým pokračováním prvního atd. Předkládané dílo je druhým svazkem, který byl vydán r. 1924. 

Libor Mikš, 2020

Vazba: měkká
Počet stran: 286
ISBN: 80-9071-7-4

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: